Nordens största auktion för modern konst och design klubbas 21 – 22 maj med en enastående uppställning banbrytande konst och internationellt eftersökt design. Redan nu kan Bukowskis presentera några av höjdpunkterna från den kommande liveauktionen Modern Art & Design. Läs mer
Nordens största auktion för modern konst och design klubbas 21 – 22 maj med en enastående uppställning banbrytande konst och internationellt eftersökt design. Redan nu kan Bukowskis presentera några av höjdpunkterna från den kommande liveauktionen Modern Art & Design.
Toppverk inom konstavdelningen inkluderar bland annat Nils von Dardels teatraliska målning ”Trappan”, som har visats på framstående utställningar både nationellt och internationellt. Från Halmstadgruppen ser vi ett flertal verk av GAN, såsom ett sjömansmotiv och ett kubofuturistiskt porträtt. Andra höjdpunkter inkluderar Göteborgskoloristen Inge Schiöler, den högaktuella Lotte Laserstein samt verk av Ragnar Sandberg, Carl Kylberg, Lennart Rodhe och Tove Jansson. Den internationella avdelningen omfattar bland annat betydande verk av Victor Vasarely, Henry Moore och Asger Jorn samt sällsynt grafik av Andy Warhol, Joan Miró och Edvard Munch.
Denna säsong presenterar Bukowskis en jubileumsavdelning för att fira att Svenskt Tenn fyller 100 år, avdelningen bjuder på eftersökta rariteter från Svenskt Tenns tidiga produktion formgivna av Estrid Ericson, Josef Frank, Björn Trägårdh, Tyra Lundgren m.fl. Designavdelningen bjuder vidare på eftertraktade föremål från några av 1900-talets främsta skandinaviska och internationella formgivare som Dagobert Peche, Hans J Wegner, Otto Schulz och Carl-Axel Acking. Här presenteras också mattor av Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson och Marianne Richter, silver och smycken av Sigurd Persson och Georg Jensen samt keramik av Berndt Friberg. Även Axel Einar Hjorth finns representerad med en samling sportstugemöbler med fin proveniens. Onlinekatalogen publiceras den 2 maj. Kontakta våra specialister för ytterligare information.
Slutinlämning till vårens liveauktion pågår. Bukowskis är det ledande auktionshuset för konst och design och står för 2023 års främsta resultat. Missa inte chansen att bli en del av vårens Modern Art & Design och sälj din konst och design till marknadens högsta priser. Kontakta någon av Bukowskis specialister för värdering och rådgivning.
Modern Art & Design
Onlinekatalogen publiceras 2 maj
Visning 16 – 20 maj, Berzelii Park 1, Stockholm
Liveauktion 21 – 22 maj, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du bli godkänd för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.
Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.