41
1014233

Michael Graves

(USA, 1934-2015)
Michael graves, te- och kaffeservis, på bricka, alessi, italien 1985, sterling.

te- och kaffeservis, på bricka, Alessi, Italien 1985, sterling.

Kvadratiska kannor med godronnerad sida, handtag i benfärgad bakelit och blå knoppar, svarta tassar, tekannan höjd 25 cm, bricka med glass, diameter 41 cm, stämplar OFFICINA ALESSI 1985 18/99 ITALY, 925, italienska silverstämplar samt svenska importstämplar, total vikt exklusive bricka ca 3790 g.

Obetydligt slitage, brickan utförd utan stämplar.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris:
80 000 SEK
Övrig information

Michael Graves (1934-2015), amerikan, arkitekt, professor i arkitektur vid Princeton University, han var en del av Memphis-gruppen.
Graves var en postmodernistisk föregångare, inom arkitektur såväl som inom formgivning. Han ritade redan på 1970-talet en postmodernistisk arkitektur, Portland Public Office Building, vilken av många betraktas som ikonisk.
Graves tekanna, formgiven 1984, "Bollitore" med visslande fågelpip har varit en av Alessis storsäljare under många år.
Originalförpackningar medföljer.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69