183
1028182

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Estrid ericson, burk med lock, firma svenskt tenn, stockholm 1952.

burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.

Tenn, cylindrisk med mässingskodda kanter, flätad reliefdekor, stämplad med änglamärket Stockholm B9. Höjd 11,8 cm, diameter 11,2 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris:
26 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60