13
1298467

Erik Lindgren, matbord, utfört i snickarmästare Lindgrens verkstad, 1960-tal.

Erik lindgren, matbord, utfört i snickarmästare lindgrens verkstad, 1960-tal.

Skiva i ek, lagt i kubbmönster, sark och benavslut i ek, ben i stål, brännmärkt Erik Lindgren Stockholm, diameter 140 cm, höjd 74 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

975 - 1 462 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Övrig information

Erik Lindgren var snickarmästare och del av HI-gruppen.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60