70
1292327

Piero Fornasetti

(Italien, 1913-1988)
Piero fornasetti, paraplyställ, milano, italien 1960-tal.

paraplyställ, Milano, Italien 1960-tal.

Emaljerad plåt med tryckt dekor av kanoner, mässingskodd kant, på sex fötter. Märkt undertill Fornasetti Milano Made in Italy. Höjd 57 cm, diameter 26 cm.

Slitage, färgbortfall.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

585 - 780 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60