Contemporary Art & Design 631

Contemporary Art & Design

Välkommen till en auktion som innehåller internationell samtida konst, grafik, fotografi samt eftertraktade designobjekt. Se tredimensionella verk av internationella konstnärer så som Antony Gormley, Olafur Eliasson, Donald Baechler, Nathalie Djurberg & Hans Berg. Vi är också glada över att presentera ett tidigt verk av Yayoi Kusama, tillsammans med litografier av Banksy och Andy Warhol, sida vid sida med hyllade svenska konstnärer så som Linn Fernström, Karin Mamma Andersson och Andreas Eriksson. Återigen har vi nöjet att presentera ett stort urval av fotografier, inklusive Dan Wolgers ikoniska postmoderna verk "Här slutar allmän väg" samt bilder av Irving Penn, Richard Prince och Vik Muniz.

Den här säsongens avdelning för design innehåller ett eklektiskt urval av postmodern och samtida design- och konsthantverk. Spännande objekt från samtida konsthantverkare så som Mårten Medbo, Hanna Hansdotter, Per B Sundberg, Matti Klenell, Gunilla Kihlgren och Reino Björk. Auktionen innehåller även samlarobjekt så som Alexander Lerviks "Red Chair", tillverkade i 10 numrerade exemplar för Gallery Pascale 2005. Två av Lindsey Adelmans exklusiva taklampor finns också med i katalogen. Adelmans studio i Los Angeles har blivit mycket uppmärksammad för sina skulpturala och påkostade belysningsarmaturer och har blivit inredarnas favorit runt om i världen. Upptäck även flera fina exempel på Italiensk anti-design och postmoderna lampor och inredningsobjekt från bl.a. Ettore Sottsass, Studio ARDITI, Sergio Mazza och Gino Sarfatti.

20 april från kl 11.00 Nummer
Design 1 – 105
Från kl 13.00 Nummer
Fotografi 106 – 239
Samtida konst 240 – 422
Grafik 423 – 455

Att lägga bud

Bjud med spade direkt i auktionssalen, bjud via telefon, lämna ett inropsuppdrag eller bjud live online.
Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online
Telefonbud
I auktionssalen
Inropsuppdrag
Budstege

Betalning och avhämtning

Betalning
Avhämtning
Transport
Highlights på Contemporary Art & Design
Kontakta våra specialister
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60
Camilla Behrer
Camilla Behrer
+46 (0)708 92 19 77
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92