100
1343253

Börge Lindau

(Sverige, 1932-1999)
Börge lindau, & bo lindercrantz, stolar ett par, "plankan", lammhults möbel ab, 1980-tal.

& Bo Lindercrantz, stolar ett par, "Plankan", Lammhults Möbel AB, 1980-tal.

Snurrfot i metall, stomme i förkromade stålrör, sits och nackkudde klädda i läder, höjd 110 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

997 - 1 496 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK
Proveniens

Lars och Barbro Andersson, Katrineholm. Tillsammans drev de Axelssons Damkonfektion.
Barbro Andersson var endast 24 år gammal då hon köpte en fastighet vid Djulösjön utanför Katrineholm i Sörmland. På tomten stod vid den tiden endast ett litet torp.
År 1979 var det så dags för Lars och Barbro att bygga sitt drömhus. Det moderna hus det unga paret lät bygga var starkt influerat av dansk modernistisk arkitektur som de mött i Danmark och Skåne och blivit förtjusta i.
De två var mycket design- och moderoade och fyllde huset med spännande form, ett intresse som kom att följa dem genom åren.
De köpte redan år 1962 de tre ikoniska PK25-fåtöljerna, ritade av Poul Kjaerholm och som i det nya hemmet kom att placeras direkt i blickfånget strax innanför entrén.
Redan året därpå införskaffades paret "Scimitar-fåtöljer" av Fabricius & Kastholm och sedan fortsatte det med Arne Norells "Ari" och "Inka" kompletterade med spännande, framför allt italienska armaturer.
Josef Frank sa att ett hem aldrig skall bli klart och det tycks även ha varit den här familjens ledstjärna. De senaste möblerna inköptes till hemmet i början av 2000-talet.
Samlingen säljs på tre auktioner: tema-auktion E803 "Vi satte bo år 1962" (online only), och på de båda live-auktionerna Contemporary Art & Design den 2 november samt Modern Art + Design den 17-18 november.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60