573
1352518

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
"horn of harmony/corps de chasse".

"Horn of Harmony/Corps de Chasse"

Signerad Arman. Utförd 1990. Ed 99. Guldpatinerad brons ingjuten i resin, 61 x 49 x 5 cm. Medföljande ställ. Utgiven av: Factorum Art, Diego Strazzer, Verona, Italien. Utförd av: Fonderia Immart, Rom, Italien. Registrerad hos Archives Denyse Durand-Ruel arkivnr. 3963.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 503 - 3 003 EUR

Klubbat pris:
Återrop
Proveniens

Diego Strazzer Et ArtSoum, Verona, Italien.
Svensk privatsamling.

Litteratur

M. Moreau and D. Durand-Ruel, Arman. Catalogue Raisonné des Multiples I, Paris 2014, nr 2 (en annan gjutning avbildad).

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71