62
1342076

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, urna, farstagods, gustavsbergs studio 1950-tal.

urna, farstagods, Gustavsbergs studio 1950-tal.

Bukig på fot, reliefdekor, delvis glaserad i äggskalsvitt, signerad KÅGE och märkt GUSTAVSBERG samt studiostämpel. Höjd 24 cm, diameter ca 23,5 cm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris:
230 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77