97
1340407

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, "s:t göran och draken", monumental skulptur, rörstrand 1900-talets mitt.

"S:t Göran och Draken", monumental skulptur, Rörstrand 1900-talets mitt.

Chamotterat stengods, grön glasyr, signerad NYLUND R och möjligen datering, otydligt, höjd ca 86 cm, längd ca 90 cm, bredd ca 60 cm.

Smärre bränningssprickor, några ifyllda i samband med tillverkningen.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris:
175 000 SEK
Litteratur

Petter Eklund, "Gunnar Nylund, konstnär och industriformgivare", Historiska Media 2017, se modellen avbildad sid 102.

Övrig information

År 1943 utförde Gunnar Nylund en staty, S:t Göran och Draken, som visades på Rörstrands utställning på Nationalmuseum i Stockholm.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77