En kreatörs hem

Stylisten, konsthandlaren, keramikern och inredaren Eva Tenje (1952–2022) ville omge sig med saker som har en själ. Hennes hem, en villa från 1930-talet, innehöll därför möbler och föremål från olika epoker och stilar – och flera av dem följde med henne under flera år. Den stilsäkra inredningen bestod av både auktionsfynd, designklassiker och konst.

”Det enkla är det mest unika”, brukade Eva Tenje säga. För henne var god design, hantverksskicklighet, historia och personlighet viktigt i hemmets inredning.

I denna kurerade temaauktion finns flera föremål från Eva Tenjes smakfulla hem representerade, bland annat möbler av Josef Frank, porslin och keramik av Stig Lindberg och stolar av Arne Jacobsen.

86 föremål
Piedestal tidigt 1900-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Spegel 1800-talets senare del.

Utropspris
1 500 SEK
Bockbord omkring 1900.

Utropspris
5 000 SEK
Bord 1900-talets början.

Utropspris
2 000 SEK
Piedestal tidigt 1900-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Taklampa tidigt 1900-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Taklampa omkring 1900.

Utropspris
3 000 SEK
Taklampa omkring 1900.

Utropspris
2 000 SEK
Spegel sent 1900tal.

Utropspris
1 500 SEK
Vitrinskåp omkring 1900.

Utropspris
4 000 SEK
Taklampa omkring 1900.

Utropspris
5 000 SEK
Taklampa omkring 1900.

Utropspris
2 000 SEK
Piedestal sent 1800-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Ljusstakar 3 par omkring 1900.

Utropspris
1 500 SEK
Skänk sent 1800-tal.

Utropspris
4 000 SEK