1171050

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, fåtöljer, ett par, modell 48, o.y. huonekalu- ja rakennustyötehdas a.b. 1950-tal.

ALVAR AALTO, fåtöljer, ett par, modell 48, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1950-tal.

Stommen lackad björk, fast stoppad klädsel, armlän med tvinnad läder. Bredd 70 cm, sitthöjd ca 38 cm. Total höjd 80 cm.

Senare klädsel. Defekter. Åldersrelaterat slitage.

Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
12 600
127 838
12 664
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (46 bud)
A
27 okt 2019 16:56
12 600 EUR
7
27 okt 2019 16:56
12 400 EUR
27 okt 2019 16:54
12 200 EUR
5
27 okt 2019 16:54
12 000 EUR
A
27 okt 2019 16:54
11 200 EUR