1340078

Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl gustaf hiort af ornäs, fåtöljer, ett par, "korsika", puunveisto oy- träsnideri ab, 1900-talets mitt.

Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer, ett par, "Korsika", Puunveisto Oy- Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Ek stomme med fast klädsel. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 57 cm. Sitthöjd 43 cm. Total höjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare klädsel. Förstärkningar.

Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
820
8 393
940
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (5 bud)
24 okt 2021 12:00
820 EUR
24 okt 2021 10:39
800 EUR
10 okt 2021 19:25
500 EUR
9 okt 2021 11:30
450 EUR
9 okt 2021 9:31
400 EUR
Alla tider är i CET