1353581

Björn Weckström

(Finland, 1935 -)
Björn weckström, halsband "planetariska dalar", sterling silver. lapponia 1969.

Björn Weckström, Halsband "Planetariska dalar", sterling silver. Lapponia 1969.

Längd 38,5 cm.
Höjd 26 mm.
Vikt 88,5 g.

Obetydligt ytslitage. Förkortad. En av länkarna som binder ihop smyckets delar är utbytt.

Övrig information

Halsbandet är en del av Björn Weckströms Space silver-kollektion som han skapade i slutet av 1960-talet. Kollektionen var inspirerad av månlandningen 1969, universum och sci-fi. Men till inspirationskällan universum hör inte endast rymden utan även jordens rymd och dess landskap, den karga tundran och Lapplands snötäckta vidder formade av kyla och vind. Planetariska dalar formgavs 1969 och började säljas samma år.

Planetariska dalar är kollektionens mest kända smycke då det år 1977 bars av prinsessan Leia i den första Star Wars filmen och i och med det blev ett ikoniskt smycke världen över.

Frida Nyman
Helsingfors
Frida Nyman
Assisterande specialist, smycken
+358 (0)50 407 9406

Utropspris
1 800 - 2 000 EUR