Klockor & Ur Bordsur
1361630

Biblioteksur, Lenzkirch, Tyskland, sent 1800-tal.

Biblioteksur, lenzkirch, tyskland, sent 1800-tal.

Bordspendyl med fodral av ek och dekorativa mässingsdetaljer. Urtavla av mässing och vitmetall med romerska siffor. Urverket märkt Lenzkirch. Pendel finns. Bredd 35, djup 22, höjd 54 cm.

Ej funktionstestad. Ej genomgången. Dörren till urtavlan går inte att låsa, och kärvar lite. Dekorelement på sidorna samt på krönet saknas. Smärre skador. Nyckel saknas.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
5 000 SEK