Möbler Bord
1399116

Spelbord, sengustavianskt omkring år 1800.

Mahogny och mahognyfaner. Beslag och dekorelement i mässing. Två utdragbara ljushållare på vardera sidan. Lös, uppfällbar skiva, intarsia för "Checkers/damspel". Blindlåda inredd med filt för backgammon. Spelmarker medföljer. Längd 89, bredd 42-84, höjd 74 cm.

Slitage. Skador. Renoverat, med förstärkningar och lagningar samt kompletterat. Ställvis blekt.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
3 000 SEK