Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

48 föremål
Broderi, två ramade delar. Qing dynastin, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, Japan, 1800-talets mitt.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Buddai, porslin. Kina, 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ämbetsmanna insignia, broderat siden. Kina, 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Byrå, Kina, sent 1900-tal.
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Träskulptur, Indien, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bojan/Kruka, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Takryttare, stengods, Mingdynastin (1368-1644).
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Toyohara Kunichika, färgträsnitt, Japan.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matta, antik Beijing, Kina, ca 344 x 264 cm.
1 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK