Skapa en trivsam atmosfär med rätt belysning

Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer de hela intrycket. Lampan är lika mycket en egen möbel som allt annat i ditt hem då den skapar välmående och underlättar livet i hemmet. Bukowskis online-auktion har ett unikt urval av armaturer för just detta... Läs mer

125 föremål
Ljusstakar, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
taklampa 1900-talets andra hälft.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets början.
400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, sent 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Uno & Östen Kristansson, plafond, "Plafo", Luxus.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Takkrona, venetiansk stil, 1900-tal.
750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, Italien, modern tillverkning.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taklampa, Sverige, 1960/1970-tal.
2 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa Bergboms 1960-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vägglampor, ett par, Doria, 1970-80-tal.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skultuna, ljusstakar, ett par mässing, modell No 92.
2 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor, ett par, IKEA, 1980-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampa Gemi 1930-tal Art Deco.
1 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampor ett par 1970-tal.
800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ljusstakar ett par omkring 1900.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kandelabrar, ett par, sent 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, Itsu, 1950-tal.
200 EUR
Utropspris
250 EUR
Bordslampa 1930/40-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, samtida.
Utropspris
3 000 SEK
Jonas Bohlin, taklampor 7 st, "Star", Örsjö Belysning.
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bordslampa, 1900-talets mitt.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK