Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

392 föremål
Karmstol, "Setu", Herman Miller, 2000-tal.
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Uno & Östen Kristansson, plafond, "Plafo", Luxus.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Göran Hongell, vas, signerad G.H. Iittala.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Gillis Lundgren, soffbord, "Impala", IKEA, 1972.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, Italien, modern tillverkning.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Erik Höglund, skål, glas, Boda glasbruk, 1960-tal.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tore Kullander, lockpokal, silver, Borås 1943.
4 207 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stolar, 12 st, "Sossano", Quia, Italien.
1 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Göran Malmvall, byrå, Svensk Fur, 1940/50-tal.
3 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Bägare, silver, GAB, Stockholm 1950.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
850 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stolar, 6 st, 1900-talets första hälft.
300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Jonas Lindvall, bänk, "Miss Tailor", Stolab.
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK