Diverse

Den omfångsrika kategorin Diverse innehåller vitt skilda kulturföremål av olika material och från alla epoker. Ofta bär de på en intresseväckande historia. Genom att göra ett eget urval av äldre konst- och bruksföremål skapar du ett personligt och unikt hem.

34 föremål
Ljusstakar, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Inköpstavla, Kooperativa förbundet, 1930-40-tal.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Färdskrin, 17/1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gårdskratta/Gårdsharv omkring år 1900.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tamburmajor, 1800-talets slut.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skultuna, ljusstakar, ett par mässing, modell No 92.
2 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Oscar II, guldmynt, Sverige, 20 kr, 1874.
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Christian X, guldmynt, Danmark, 20 kr, 1913.
4 022 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Guldmynt, Tyskland, Wilhelm I, 20 mark, 1884.
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ljusstakar ett par omkring 1900.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eldhundar, ett par, sent 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Montblanc, reservoarpenna, "Masterpiece 642".
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Samovar, omkring 1900.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Reklamtavla, gips, tidigt 1900-tal.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK