Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

36 föremål
Göran Hongell, vas, signerad G.H. Iittala.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Erik Höglund, skål, glas, Boda glasbruk, 1960-tal.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Edward Hald, vas, fiskgraal, Orrefors 1942.
5 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Göran Wärff, glasskulptur, Kosta Boda, signerad.
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ingeborg Lundin, vas, "Ariel", Orrefors, signerad.
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Glasservis, 29 delar, 1800-talets andra hälft.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK