Keramik och porslin

I Bukowskis kategori keramik och porslin finner du allt från antika lergodsföremål till unika och serietillverkade moderna pjäser i olika former av fajans, stengods, porslin och lergods. Välbekanta svenska namn så som Lisa Larson, Stig Lindberg och Signe Persson-Melin likväl som internationellt kända formgivare så som Ettore Sottsass och Piero... Läs mer

58 föremål
Bojan/Kruka, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Lisa Larson, figuriner, 2 st, stengods, Gustavsberg.
1 020 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Eva Bengtsson, skålfat, stengods, signerat.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Takryttare, stengods, Mingdynastin (1368-1644).
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Henrik Allert, skulptur, stengods, signerad.
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sylvia Leuchovius, fat, stengods, Rörstrand.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hertha Hillfon, relief, lergods.
1 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Hans Hedberg, lockask, Biot, Frankrike.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Lisa Larson, figurin, stengods Gustavsberg.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK