Konst

Kategorin konst innehåller ett brett utbud av måleri, fotografi, grafik och skulptur. Här kan du bekanta dig med både internationellt kända konstnärer som Pablo Picasso, Joan Miró och Marc Chagall och välbekanta svenska namn som Carl Larsson, Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald. Innehållet spänner över flera konsthistoriska perioder och visar... Läs mer

Föremål i fokus

488 föremål
Leif-Erik Nygårds, signerad affisch.
5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Jockum Nordström, färglitografi, 2002, signerad 7/18.
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Carl Bille, olja på duk, signerad och daterad 1876.
3 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Gunnar Zetterström, olja på duk, signerad.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, Japan, 1800-talets mitt.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Johan De Geer, färglitografi, signerad 104/290.
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Arthur Percy, olja på duk, signerad.
8 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
Bengt Lindström, färglitografi, signerad.
400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Folke Andréasson, olja på duk signerad.
2 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
AH Vickers, olja på duk signerad.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Jules Schyl, olja på duk signerad och daterad 1950.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Yrjö Edelmann, färglitografi, stämpelsignerad HC.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Claesson, olja på duk, signerad.
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Sam Vanni, gouache, signerad och daterad -89.
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR