Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

35 föremål
Kaviarsked, förgyllt silver,
2 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Supkopp, silver, omkring år 1750.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tore Kullander, lockpokal, silver, Borås 1943.
4 207 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jardiniere, silver 900, Turkiet, 1900-talets mitt.
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Bägare, silver, GAB, Stockholm 1950.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kaffeservis, 3 udda delar, silver, Danmark, 1900-tal.
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
G.A. Dahlgren, skål på fot, silver, Malmö, 1922.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Besticksservis, 40 delar, GAB, bl a Eskilstuna 1999.
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bestickservis, 65 delar, silver. Rokokostil.
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Einar Telander, plunta, silver, Stockholm, 1978.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Olle Ohlsson, skål, silver, Stockholm, 1982.
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK