Asiatiskt på auktion just nu
Dekor i underglasyrblått av floralt mönster, samt dekor av drakar jagandes den heliga pärlan i relief, höjd ca 45.5 cm
Åldersrelaterat slitage. Fotringsnagg. Nötta kanter och glasyrbortfall vid mynning. Glasyrmistor. Nagg.